Який дитсадок обрати: державний чи приватний?

У приватному дитячому садочку вихователі опікуються групою з десяти дітейУ державних ДНЗ Чернівців місць не вистачає, у приватних – дуже висока плата

Проблема дошкільного виховання сьогодні хвилює чи не всіх батьків, занурені у роботу та буденні справи на вимогу часу вони впевнені у необхідності гідно підготувати малюка до школи. Одні схильні вважати, що надмірні навантаження позбавлять малюка дитинства, інші – навпаки намагаються «втиснути» у дитину якнайбільше знань та навичок. Не важливо, що обирають дорослі, прийнято вважати, що цілком достатній рівень знань має забезпечити дошкільна установа, тобто дитячий садок. Щоправда, є різниця який.

Нині, окрім звичайних державних садочків, увагу батьків привертають нові центри розвитку дитини, пропонуючи безліч інноваційних методик, вивчення іноземних мов, танців. Зважаючи на бажання батьків зробити із дитини генія та на те, що у чернівецьких дитячих садочках місць – катма, цікавість до останніх з кожним днем зростає. У який дитячий садок віддати дитину, вирішувати, звичайно, лише батькам, втім, перед тим як віддавати чадо в руки вихователів, варто добряче подумати.

У державний дитсадок записуйтесь заздалегідь

Старий добрий державний дитячий садок ще з радянських часів пам’ятається нам характерним запахом, їжею та іноді “сталінськими” методами виховання.   Зараз більшість з них дещо модернізували, як за матеріально-технічним забезпеченням, так і методиками виховання, навантаженням тощо. Щоправда, навіть, якщо вам і вдасться знайти пристойну установу, яка відповідає побажанням, потрапити до неї не так просто.

Місячна плата за державний дитячий садок трохи більше 100 гривень, за приватний доведеться викласти понад 2 тисячі

– Записала сина у садочок як і годиться. Проте черги своєї довелося чекати півтора року. Молоді батьки у Чернівцях жартують між собою, що реєструючи  дитину у РАЦСі, потрібно записуватися у чергу на місце у дитячий садок, – розповідає мама Анна Кравець.

Мама п’ятирічного Андрійка, Олена Горбань каже, що цілком задоволена умовами садочка, до якого віддала сина, втім, іноді виникають проблеми. Зокрема, у кімнатах часто  буває холодно, особливо, коли температура надворі низька, а сезон опалення ще не розпочали, а отже діти мерзнуть. Окрім того, через те, що у групі багато дітей (близько 30), син часто хворіє, а тому доводиться залишати його вдома та самій ним опікуватися. Одним із питань, що найбільше хвилюють батьків, це те, як та чим їхнього малюка  годуватимуть. Незважаючи на увагу до раціону та умов, у яких їжу готують, ризик недоїдання, а то і взагалі неякісних продуктів дуже великий. Деякі з моїх знайомих приносять додатково продукти, аби дитину підгодовували, а деякі кажуть, що навіть доплачують виховательці по 40-50 гривень на тиждень, аби за дитиною краще доглядали, зізнається п. Олена.

Приватні ДНЗ не всім по кишені

До теми

Аби підготувати дитину до дитячого садочка, поясніть їй, навіщо до нього ходити

Вважається, що відвідувати дитячий садочок дитині треба починати з двох-трьох років, втім, батьки самі мають вирішити це, залежно від емоційного розвитку дитини. Проте саме цей вік вважається підходящим, адже мова для неї вже стає засобом комунікації і вона краще розуміє інших і краще висловлює свої почуття словами. Дитина може сказати про свої відчуття і не відчуває сорому від своїх випадкових промахів. З ним легше налагодити контакт чужій людині. Крім того, в цьому віці дитина отримує задоволення від гри з однолітками.

Аби адаптація відбувалася легше, розкажіть дитині, що таке дитячий садок, навіщо туди ходять діти, чому ви хочете, щоб малюк пішов туди.  Поговоріть з ним, як з дорослим. Поясніть, що він буде ходити в садок, де багато дітей, з якими можна гратися.

Познайомте малюка з майбутньою вихователькою, нянечкою, аби в майбутньому він швидше знайшов з ними спільну мову.

Детально розкажіть дитині про режим дитячого садка. Що докладнішою буде ваша розповідь – то спокійніше почуватиме ваш малюк, коли піде до дитячого садка. Коли дитина бачить, що очікувана подія відбувається так, як було йому заздалегідь “обіцяно”, – вона почувається впевненіше.

Поговоріть з дитиною про труднощі, які можуть виникнути у неї в дитячому садку. Обговоріть, до кого в цьому разі вона зможе звернутися по допомогу, і як це зробить.

Вводити дитину в нову ситуацію треба поступово. У перші дні побудьте з нею якийсь час в дитячому садку, не йдіть відразу. А прощаючись, обов’язково скажіть, що повернетеся за нею.

Директор одного з приватних дитячих садочків м. Чернівці Володимир Папівчук каже, що основною відмінністю подібних закладів є маленькі групи, по 8-10 дітей, у яких малюки почуваються набагато комфортніше, і вихователі можуть приділяти кожному з них більше уваги. Крім того, навчаємо вихованців англійської, проте решта програми – абсолютно ідентична тій, за якою займаються у державних дитячих садочках.

Щоправда, таке задоволення не всім чернівчанам по кишені: 2150 грн. в місяць.

Натомість ми обіцяємо збалансоване харчування та автономне опалення, з яким у приміщенні завжди тепло. Скажімо, якщо держава виділяє 3,25 грн. щодень на харчування однієї дитини, то ми витрачаємо – 25-30 гривень.

П. Володимир каже, що останнім часом охочих записатися у його дитсадок меншає, адже навіть для заможних чернівчан це надто дорого. Батьки наших вихованців здебільшого підприємці, втім, навіть незважаючи на це, дітей віддають до нашого закладу щомісяця менше.

Багато приватних дитсадочків працюють нелегально

– Ідея  приватного дитячого садка зародилася ще  декілька років тому, – розповідає В. Папівчук. – Тоді ми з дружиною організували так званий домашній садочок, де виховували дітей наших знайомих. Ліцензію на нього отримали лише нещодавно.

За словами п. Володимира, без ліцензії працювати було вигідніше, на те, щоб отримати всі дозволи довелося витратити цілий рік та багато коштів.

– Хоча сама ліцензія коштує небагато – близько 500 гривень, законодавство вимагає великої кількості дозволів та дотримання різноманітних санітарних та матеріальних умов, які не завжди доцільні. Окрім того, офіційний статус вимагає від нас більшої відповідальності, а отже і якість послуг, які надаємо, краща, аніж у державних установах.

В. Папівчук зазначає, що у Чернівцях є багато дитячих садочків, які працюють вдома, але довіра до них серед мешканців міста не висока, адже люди побоюються недобросовісного ставлення, хоча вони все ж таки мають попит. Річ у тім, що працюють такі установи здебільшого у тіні, ліцензуються лише одиниці. Хоча насправді, сумлінність їхньої діяльності набагато вища, аніж у легальних дитсадках.

П. Папівчук каже, що приватні ДНЗ могли б забезпечити дошкільною освітою чернівчан, для яких не вистачає місця у державному садочку, втім, лише у тому разі, якщо держава буде їх підтримувати.

– Сьогодні вже йде мова про те, що держава повертатиме підприємствам частину коштів на утримання дитини, або провадитиме для батьків щось на зразок податкових пільг, якщо дитина відвідує приватний дитячий садочок. Такі заходи зроблять приватні ДНЗ для людей, а для самих підприємців бізнес буде вигіднішим.

Ірина ВОРНІЧЕСА. (03 березня 2011 року) Джерело: Від і До

Схожі публікації:

  1. У Чернівцях відкрили приватний дитсадок з православним вихованням
  2. Відкрито новий приватний православний дитячий садочок домашнього типу «Дзвіночок»

Реклама Google